AKTUALNOŚCI

Licznik odwiedzin

890788
Twój IP: 3.94.202.88
: 2019-10-15 13:56:21

Aktualności

Premiera najnowszej książki Adama Brzezińskiego

W czwartek 8 czerwca 2017 r. w gościnnych progach Spółdzielczego Domu Kultury odbyła się premiera książki pt. „Starachowiczanie XX wieku” napisanej przez Adama Brzezińskiego.

Przypomnijmy, że książka jest zbiorem felietonów popularyzujących historię Starachowic, które ukazały się w latach 2014-2017 w „Gazecie Starachowickiej” w ramach cyklu zatytułowanego „Z kart historii miasta”. Jak napisał we wstępie autor, „Z ponad 120 felietonów wybrałem te, które dotyczyły dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Okresu, w którym Starachowice niesamowicie rozkwitły, by jednak wkrótce upaść... Na szczęście, nie na długo, ale dlaczego wybrałem akurat ten okres? Bo My – współcześni starachowiczanie – w dużej mierze jesteśmy potomkami przybyłych po 1945 roku z okolicznych wsi chłopów. Dla Nas historia miasta to historia FSC i bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z dorobku wcześniejszych pokoleń. Mam nadzieję, że ta książka trochę to zmieni...” Felietony są uporządkowane chronologicznie i zilustrowane fotografiami, mapami oraz rysunkami. Wiele z poruszonych tematów – a szczególnie te trudne – przedstawionych zostało w nowej perspektywie.

 Prezentację książki uświetnili swoimi występami uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. Feliksa Rybickiego ze Starachowic.

Autor serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniu premiery książki pani Barbarze Ołowiak, dyrektorowi szkoły muzycznej, pani Beacie Wiśniewskiej, kierownikowi domu kultury, panu Ryszardowi Wróblowi, panu Adamowi Cieślikowi, Panu Michałowi Mazurowi, panu Karolowi Tokajowi i członkom Szkolnego Koła Przyjaciół Starachowic przy Gimnazjum nr 2 pod opieką pani Moniki Słowak-Brzezińskiej.