Licznik odwiedzin

880722
Twój IP: 34.231.247.139
: 2019-09-22 08:57:22

Urokliwe miejsce

Urokliwe miejsce - Rezerwat „Rosochacz”

W dniu 12 września 2009 członkowie Towarzystwa Przyjaciół Starachowic spotkali się w Rezerwacie „Rosochacz”, w Lubieni k/Starachowic.
Po ścieżce dydaktycznej poprowadzili nas oraz zapoznali z walorami tego unikalnego miejsca pracownicy Nadleśnictwa Starachowice Pan Piotr Pentek oraz Pan Mariusz Sołtykiewicz.
Duże wrażenie wywarły na nas pomnikowe drzewa tworzące bramę wejściową do rezerwatu. Spacerując po dwukilometrowej ścieżce można było obserwować niedostępny bagnisty teren, po którym płynie rzeka Świętojanka. Ze zbudowanych pomostów, nad torfowiskiem poznaliśmy cenne chronione gatunki roślin jak: wawrzynek wilczełyko, cis, widłak jałowcowaty, lilia złotogłów i inne. Nie udało się nam niestety usłyszeć głosu rzadko spotykanych ptaków jakie tu gniazdują takich jak: jastrząb, sokół, bocian czarny. Od pracowników Nadleśnictwa uzyskaliśmy również wiele informacji na temat ochrony lasów oraz gospodarki leśnej.

 Spotkanie zakończyło się przy wspólnym ognisku połączonym ze wspomnieniami oraz planowaniem dalszej działalności Towarzystwa. Biorący udział zgodnie stwierdzili, że nie jest to ich ostatnia wizyta w tym pięknym, mającym takie bogactwo przyrody miejscu.

Piknik w Lipiu

Realizując "liczne postulaty" naszych członków 17 czerwca zorganizowany został wyjazd na piknik do Lipia. Do udziału zaproszono również załogę Miejskiej Biblioteki Publicznej, naszego stałego "partnera" w organizacji Wieczorów Starachowickich. Nie warto opisywać, lepiej zobaczyć zdjęcia. Kto nie był - niech żałuje, dla każdego było coś ciekawego. Był grill, ognisko, piasek dla dzieci, boisko do zabawy, jagody i grzyby. Były dyskusje przy stołach, ale też spacer po lesie szlakiem mogił z II wojny. Pogoda dopisała, nie spieszno było wracać do domu. W rozmowach przewijała się myśl, by na jesieni zorganizować kolejny wyjazd na zakończenie sezonu letniego.

Spotkanie u Pani Jadzi

Tego jeszcze nie było - z okazji piątej rocznicy wstąpienia do Towarzystwa Przyjaciół Starachowic Pani Jadzi, liczne grono osób zostało zaproszone do jej ogrodu na grilla. Spotkanie to, choć nieoficjalne, obfitowało w owocne dyskusje na temat przyszłości Towarzystwa, rozbudowy form działania, urozmaicenia imprez inicjowanych w naszym środowisku. Jednym z pomysłów do realizacji w przyszłym roku jest zaproszenie na "Wieczór Starachowicki" kabaretu z Płocka. Kabaret "Pod Pokrywką", prowadzony przez córkę Pani Jadzi - Barbarę Szymańską, działa od kilku lat przy Osiedlowym Domu Kultury w Płocku. Piękna pogoda, miłe otoczenie, gościnna gospodyni - wszystko złożyło się na to, że chwile te na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania. Dziękujemy, życząc dobrego zdrowia i wytrwałości w działaniu.