Licznik odwiedzin

890806
Twój IP: 3.94.202.88
: 2019-10-15 13:59:07

Książka "Zmierzch starachowickiej legendy" Józefa Kowalskiego

Zmierzch starachowickiej legendy to najnowsza pozycja książkowa Józefa Kowalskiego, długoletniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic.

Autor od dzieciństwa związany jest ze Starachowicami. Dom, w którym się urodził, stoi do dziś przy ulicy Podgórze na osiedlu Trzech Krzyży. Osiedle to jest miejscem nie tylko widokowym, nie tylko miejscem trwałej pamięci po żydowskich mieszkańcach Wierzbnika, ale także miejscem potyczki w obronie miasta w roku 1939. Ze wzgórza tego wzniesienia mieszkańcy Starachowic 6 września 1939 roku stawili zbrojny opór najeźdźcy. Pomnik „Obrońcom Starachowic” jest trwałym dowodem pamięci po tych, którzy polegli w obronie swego miasta. Z domu na osiedlu Trzech Krzyży Antoni Heda – „Szary” – rozpoczął także słynną akcję na więzienie w Starachowicach, której efektem było wypuszczenie na wolność licznej grupy więźniów. Z wielkim uznaniem i wzruszeniem pisze autor o tych wydarzeniach, w których brał udział Jan Skowron, ojciec żony Lili, a akcje rozgrywały się w jej rodzinnym domu przy ulicy zwanej wtedy Małą.

Publikacja to nie tylko biografie i życiorysy, to także dokumenty, które dla historyka mogą mięć istotną wagę. Wiele epizodów i opowiedzianych wydarzeń publikowane jest po raz pierwszy, inne – poszerzone o nowe źródła informacji – dają aktualniejszy obraz tamtych i obecnych czasów. Obrazy zbrodni niemieckich na terenie Starachowic, żydowskie getto, walka zbrojna, próby odwetu – to tylko niektóre nie publikowane dotąd opisy. Radomski Firlej, gdzie utraciło życie około 15 tysięcy osób, w tym ponad 300 mieszkańców Starachowic, obraz egzekucji na rynku w Wierzbniku, rozstrzeliwania – dokumentują, jaką zbrodnią była niemiecka okupacja. Autor publikacji, stara się także przedstawić ostatnie dni okupacji, wyzwolenie, które wśród Polaków niesie wiele kontrowersji, ale także przybliżyć pamięć o poległych – ich cmentarze i pomniki.

Temat, któremu autor poświęca część miejsca w tej publikacji, to lata świetności Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach a także historyczna droga rozwoju polskich ciężarówek – produkowanych z udziałem autora – po II wojnie światowej. I wreszcie gorzki temat niespełnionych nadziei – także przez NSZZ „Solidarność – po odzyskaniu wolnej i demokratycznej Polski. Autor stara się pokazać, co przyniosła wolność, demokracja i wolny rynek w sytuacji, gdy odcięto w jednej chwili wszystkie zdobycze socjalizmu, robiąc doświadczenia na żywym robotniku w fabrykach i społeczeństwie. Na przykładzie swojego rodzinnego miasta – umarłych Starachowic – autor przybliża nieprzemyślane działania, prawie wszystkich rządzących Polską elit politycznych.

Książkę można nabyć w księgarniach za 39 zł. Członkowie i sympatycy Towarzystwa chętni do nabycia książki w cenie 32,80 zł proszeni są o kontakt na numer 668-040-298.

kol. Adam Brzeziński