AKTUALNOŚCI

Licznik odwiedzin

890828
Twój IP: 3.94.202.88
: 2019-10-15 14:01:21

Wydarzenia

Zaproszenie na Jubileusz 40-lecia TPS

 


 

Wyścigi Rowerkowe na Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia w ramach pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się wyścigi rowerkowe dla najmłodszych.

Organizatorem Wyścigów było Towarzystwo Przyjaciół Starachowic oraz urząd miejski. Udział w wyścigach był bezpłatny. W wyścigach rowerkowych najmłodsi mieszkańcy angażują się bezpośrednio w formie zdrowej rywalizacji i uczą się zasad fair play. Na dystansie 100 metrów rywalizowało blisko 40 uczestników z roczników 2009-2012. Na mecie czekały na nich pamiątkowe medale i upominki.

Wyścigi Rowerkowe stworzyli: Ryszard Wróbel, Krystyna Płaczkiewicz, Michał Mazur, Karol Tokaj i Adam Brzeziński.

Gospodarcze Filary Niepodległości

Na antenie TV Trwam jest emitowany cykl filmów zatytułowany „Gospodarcze Filary Niepodległości”. Towarzystwo Przyjaciół Starachowic przekazało twórcom tego filmu materiał archiwalny, który został w nim użyty. Jako podziękowanie, nasze stowarzyszenie jest uhonorowane w napisach końcowych w odcinkach 2, 3 i 4.

 Odcinki wyemitowane są umieszczane w specjalnej zakładce na stronie TV Trwam (link poniżej):

 http://tv-trwam.pl/filmy/gospodarcze-filary-niepodleglosci

Zapraszam do obejrzenia.

Wieczór Starachowicki - 23 maja 2018

W środę 23 maja o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 9 odbędzie się Wieczór Starachowicki zatytułowany „Starachowiccy twórcy kultury”.

Wystąpią znakomici twórcy kultury: Tomasz Kordeusz, zespół Keffi Rock oraz Józef Kowalski. Beata Wiśniewska, dyrektor SDK, podzieli się zaś refleksjami na temat miastotwórczej roli kultury.

Organizatorem Wieczoru jest Spółdzielczy Dom Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Starachowic, czyli duet Ryszard Wróbel & Beata Wiśniewska.

 Serdecznie zapraszam

 

Wyścigi Rowerkowe

3 maja w ramach pikniku „3-MAJÓWKA na Szlakowisku” odbyły się wyścigi rowerkowe dla najmłodszych.

Organizatorem Wyścigów było Towarzystwo Przyjaciół Starachowic oraz urząd miejski. Udział w wyścigach był bezpłatny. W wyścigach rowerkowych najmłodsi mieszkańcy angażują się bezpośrednio w formie zdrowej rywalizacji i uczą się zasad fair play. Na dystansie 100 metrów rywalizowało ponad 20 uczestników z roczników 2009-2012. Na mecie czekały na nich pamiątkowe medale i upominki.

Wyścigi Rowerkowe stworzyli: Wiesława Paluch, Krystyna Płaczkiewicz, Michał Mazur, Karol Tokaj i Adam Brzeziński.

Wieczór Starachowicki

Inwestycje lat 30

 

Wystawa: Starachowickie drogi do niepodległości

Historyczne Czwartki w Bibliotece

Konferencja naukowa o historii Centralnego Okręgu Przemysłowego

19 VI odbyła się w Starachowicach konferencja naukowa poświęcona 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Towarzystwo Przyjaciół Starachowic, Urząd Miejski w Starachowicach i Archiwum Państwowe w Kielcach zorganizowały konferencję naukową pod nazwą „Miasto, ludzie, fabryka. Starachowice w założeniach Centralnego Okręgu Przemysłowego”.
Inspiracją do organizacji konferencji jest 80. rocznica podjęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ miało utworzenie COP-u na rozwój i kształt Starachowic, i jaka jest świadomość tych wpływów u współczesnych starachowiczanach.

Wygłoszono następujące referaty:

Aktualność doświadczeń budowy COP-u, w tym rozbudowy Starachowic” - prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski

Reminiscencje wielkiego modernizmu w architekturze Starachowic” - dr hab. inż. arch. Marcin Furtak

Budowaliśmy COP. Rola Zakładów Starachowickich w rozbudowie przemysłu obronnego w latach 1937-1939” - mgr Paweł Kołodziejski

Wokół industrializacji. Budownictwo mieszkaniowe w Starachowicach w latach 30. XX w.” - mgr Krzysztof Myśliński

Starachowice a założenia Regionalnego Planu Zabudowy Okręgu Radomsko-Kieleckiego przed II wojną światową” - dr Jan Główka

Instytucje wojskowe w Starachowicach w okresie działalności COP-u” - dr Tadeusz Banaszek

Komunikacja w powiecie iłżeckim w latach COP-u oraz jej uzupełnienia i przeobrażenia po II wojnie światowej” - mgr Jarosław Iwoła

Organizatorzy konferencji chcieli zainspirować naukowców do badań na dziejami naszego miasta, spopularyzować wśród mieszkańców wiedzę o naszej tożsamości, a także w „dobrych praktykach” wypracowanych przez naszych przodków szukać inspiracji dla wizji i zamierzeń rozwoju miasta.
Dlatego referaty, które wygłosili prelegenci zostaną wydane drukiem w formie książki, która trafi - między innymi - do każdej starachowickiej biblioteki publicznej i szkolnej, by służyć starachowiczanom.

 Dziękuję za zaangażowanie członkom Zarządu stowarzyszenia, a szczególnie (w kolejności alfabetycznej): Marysi Kupieckiej, Michałowi Mazurowi, Wiesławie Paluch, Karolowi Tokajowi, Ryszardowi Wróblowi i innym.

Konkurs promujący poprawną polszczyznę

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego prezydent miasta oraz Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zapraszają do udziału w konkursie promującym używanie poprawnej polszczyzny.

Konkurs, pod nazwą „Z polszczyzną za pan brat”, zostanie przeprowadzony 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Celem konkursu jest podkreślenie roli i rangi języka ojczystego w codziennej mowie, promowanie znajomości składni, fleksji i zagadnień leksykalnych języka oraz ugruntowanie poczucia świadomego użytkowania języka ojczystego.

Uczestnicy konkursu napiszą test ze znajomości zasad poprawnej polszczyzny. Po napisaniu testu uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji profesora Andrzeja Kominka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na temat najnowszych zjawisk współczesnego języka polskiego.

Patronat nad konkursem objął Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Organizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Starachowicach i Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.

Pod Zegarami znów jest zegar

We wtorek 6 XII 2016 r. w miejscu zwanym potocznie „Pod Zegarami” został uruchomiony zegar miejski. Znajduje się on na budynku, na którym dawniej były zainstalowane dwa zegary fabryczne, które dały nazwę temu miejscu.
Zegary wskazywały dawniej czas przechodzącym tędy pracownikom Fabryki Samochodów Ciężarowych oraz mieszkańcom osiedli „Wzgórze” i „Orłowo”. I mimo że Zegary zostały zdementowane wiele lat temu, nazwa „Pod Zegarami” przetrwała w świadomości starszego pokolenia. To właśnie z myślą o nich, o byłych pracownikach fabryki, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic podjęło się trudu przywrócenia w tym miejscu zegara.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:30, a więc godzinie, o której dawniej włączał się fabryczny buczek, obwieszczając koniec I i początek II zmiany. Jak powiedział Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, jest to „godzina zmiany, która kończy wieloletni okres Zegarów bez zegarów, a zaczyna okres przywracania tożsamości temu miejscu i służby mieszkańcom”.

Na uroczystość przybyli, między innymi:

-Ewa Skiba, zastępca prezydenta miasta
-Cezary Berak, radny powiatu
-Paweł Lewkowicz, radny powiatu
-Małgorzata Urban, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego
-Beata Gębura, kierownik Hipermarketu Tesco w Centrum Galardia
-Andrzej Bartkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich
-Józef Kowalski, Honorowy Obywatel Starachowic
-Zbigniew Bielat, autor opracowań o historii miasta
a także mieszkańcy osiedla „Wzgórze”.

Symbolicznego uruchomienia zegara dokonała prezydent Ewa Skiba wraz z radnym Cezarym Berakiem, dyrektor CKP Małgorzatą Urban i kierownikiem Tesco Beatą Gęburą.
Głos zabrała pani prezydent Ewa Skiba oraz pan Józef Kowalski, Honorowy Obywatel miasta.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiego domu kultury, gdzie przywitał ich Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami. W ich rolę wcielili się członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Starachowic z Gimnazjum nr 2: Jakub Barański, Aleksandra Zimnicka i Malwina Głowacka, pod opieką pani Moniki Słowak-Brzezińskiej, dyrektora szkoły. Święty Mikołaj wręczył każdemu grzecznemu starachowiczaninowi słodki upominek, ufundowany przez Hipermarket Tesco w Starachowicach.
Wiceprezes TPS, Franciszek Dobrucki, zaprezentował napisany na tę okazję wiersz zatytułowany Uruchamiamy Zegary, po którym odbył się pokaz fotografii archiwalnych pn. Fabryka i miasto w obiektywie fotoreporterów gazety „Budujemy Samochody”.

Realizacja inicjatywy była możliwa dzięki programowi firmy Tesco pod nazwą „Decydujesz, pomagamy”.

Uruchomienie zegara przy bramie zegarowej FSC

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic oraz Szkolne Koło Przyjaciół Starachowic przy Gimnazjum nr 2 zapraszają: SPOTKAJMY SIĘ POD ZEGARAMI we wtorek 6 grudnia o 14:30.
W programie:

  •  *uruchomienie nowego zegara w miejscu dawnych zegarów FSC

  • * pokaz fotografii archiwalnych pn. Fabryka i miasto w obiektywie redaktorów gazety „Budujemy Samochody” – sala klubowa domu kultury

  • * Święty Mikołaj, Śnieżynki i prezenty dla gości. Projekt został zrealizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic w ramach Programu Tesco „Decydujesz, pomagamy”.

Pamięć 2016

Inicjatywa młodych

Z inicjatywy Joanny Garbali, przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach, młodzi szkolni samorządowcy wzięli udział w akcji „Pamięć 2016”. W poniedziałek 24 X Joanna Garbala, Kacper Kołacz i Marcin Rutkowski wraz z panią Anetą Cieciorą, opiekunem samorządu, uhonorowali chorągiewką pamięci groby 9 zasłużonych starachowiczan na cmentarzu komunalnym przy ulicy Radomskiej. Młodzież odszukała nagrobki zasłużonych starachowiczan idąc śladem przewodnika pt. „Śladami zasłużonych” autorstwa Witolda Serka i Adama Brzezińskiego.

Budowaliśmy armaty

W dniu 17 X 2016 r. w Centrum Handlowym GALARDIA została otwarta wystawa fotografii pt. "Budowaliśmy armaty", nawiązująca do okresu rozwoju miasta w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Starachowice były wówczas znanym w kraju producentem sprzętu artyleryjskiego. Wystawa składa się z 10 plansz, które ilustrują dziedzictwo tamtego pokolenia starachowiczan.
Serdecznie zapraszamy!